ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

ES išmokos kraštovaizdžio puoselėjimui

Straipsniai
   Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ dalyviai įgyvendina tokius tikslus – išsaugo natūralias ir pusiau natūralias pievas bei šlapynes, apsaugo bioįvairovę ir vandens telkinius nuo taršos. Ūkininkams, tvarkantiems kraštovaizdį ir besilaikantiems aplinkosauginių įsipareigojimų yra skiriama parama pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos (KPP) priemonę „Agrigarinės aplinkosaugos išmokos“. Paraiškos paramai gauti teikiamos pagal 8 veiklas.
   „Natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“ – viena iš šios programos veiklų. Šios veiklos dalyviams skiriama parama už natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymą laikantis nustatytų šienavimo terminų ir kitų apribojimų. Pagal šią veiklą, gaunantys išmokas, negali įrengti naujų drenavimo ar laistymo sistemų, taip pat negali pievų arti ar sėti kultūrinėmis žolėmis, turi būti išsaugomi pavieniai medžiai.
   Dar viena iš šios programos veiklų yra „Šlapynių tvarkymas“. Jos dalyviai negali įrengynėti naujų sausinimo sistemų, turi laikytis nustatytos šienavimo, gyvulių ganymo tvarkos ir kitų apribojimų.
   Ūkininkai, kurie nupjovę ražienoms tinkamus augalus ir laukus palieka nesuartus per žiemą iki kovo  1 d., taip pat gali gauti išmokas. Ražienos tvarkomos pagal veiklos „Ražienų laukai per žiemą“ įsipareigojimus. Pareiškėjai po javapjūtės turi sutvarkyti šiaudus, surišdami juos į ryšulius (ritinius) arba susmulkindami ir paskleisdami juos paviršiuje. Po javapjūtės negali purkšti augalų apsaugos priemonėmis, netręšti , nekalkinti ražienų ir neganyti gyvulių.
   Pagal veiklą „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“ – auginantys medinguosius augalus taip pat gali gauti paramą. Skiriamos išmokos už medingųjų augalų mišinio įsėjimą ariamoje žemėje laikantis susijusių veiklos apribojimų, pavyzdžiui kaip, lokaliam piktžolių naikinimui turi būti naudojamasi tik rankų darbu, negalima kalkinti, naudoti trąšas ar pesticidus. Pagal veiklos programos reikalavimus, turi būti išlaikomas toks pat tvarkomas medingųjų augalų bendras plotas. Taip pat privalu laikytis ir kitų įsipareigojimų.
   Išmokos skiriamos ir už gyvatvorių tvarkymą laikantis nustatytų apribojimų ir reikalavimų veiklos dalyviams – „Kraštovaizdžio elementų (gyvatvorių) valdoje tvarkymas“. Nuo, deklaruojamų pagal kitas paramos schemas, laukų gyvatvorės turi būti šalia arba ne toliau kaip 5 m. Jei gyvatvorė yra namų valdoje, ji turi ribotis su lauku (-ais), kuris jau deklaruotas išmokoms pagal kitas paramos scehmas gauti.
   „Molieracijos griovių tvarkymas“- pagal šią veiklą parama skiriama už melioracijos griovių nušienavimą, krūmų iškirtimą ir kitą tvarkymo veiklą laikantis nustatytų terminų.
    Paramą gali gauti veiklos „Vandens telkinių pakrančių apsaugos juostos tvarkymas pievose“ dalyviai. Turi būti vykdoma tvarkymo veikla pakrantės apsaugos juostoje, privalomoje pagal teisės aktų reikalavimus ir papildomai išskirtoje 5 m pločio juostoje. Negali būti kalkinama, ariama, naudojamos trąšos ir pesticidai. Taip pat privaloma vieną kartą per metus nušienauti iki vandens linijos arba ganyti gyvulius pagal teisės aktuose nurodytus reikalavimus.
   Pagal veiklą „Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“ norintys gauti paramą, turi ariamąją žemę (kuri buvo naudojama žemės ūkio produkcijai gaminti bei deklaruota tiesioginėms išmokoms gauti) paversti į daugiametę pievą 5 m pločio juostoje greta, pagal teisės aktus privalomos, pakrantės apsaugos juostos. Šioje papildomai įrengtoje juostoje  turės būti vykdoma tvarkymo veikla.
   Pagal priemonę „Agrarinės aplinkosaugos išmokos“ paramos gavėjai privalo laikytis visų įsipareigojimų ne mažiau kaip 5 kalendorinius metus nuo paraiškos pateikimo dienos ir turės kasmet teikti paraišką pagal atitinkamą programą ar veiklą. Taip pat turės būti laikomasi ir kompleksinės paramos reikalavimų, vesti buhalterinę apskaitą, nutraukus programos veiklos įgyvendinimą (išskyrus numatytus atvejus), sugrąžinti visas išmokėtas išmokas pagal minėtas veiklas.
   Pareiškėjai  (nepriklausomai nuo to, kurioje veikloje dalyvauja) veiklą turės vykdyti tame pačiame žemės ūkio naudmenų plote, t.y. tuose pačiuose nurodytuose kontrolinių žemės sklypų laukuose, išskyrus veiklas „Ražienų laukai per žiemą“ ir „Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“. Taip pat jie įsipareigoja nemažinti paraiškoje nurodyto pagal priemonę bendro ploto per visą paramos gavimo laikotarpį.
   Pagal šios programos veiklas paramos gali kreiptis ūkininkai, žemės ūkio bendrovės, kooperatinės bendrovės (kooperatyvai), saugomų teritorijų direkcijos ir miškų urėdijos (dalyvaujant programos veiklose „Natūralių ir pusiau natūralių pievų tavrkymas“ ir „Šlapynių tvarkymas“), asociacijos ir kiti žemės ūkio veiklos subjektai.

Programos „Kraštovaizdžio tvarkymas“ veiklų dalyviams yra mokamos tokios išmokos:
„Natūralių ir pusiau natūralių pievų tvarkymas“ – 338 Lt/ha ;
„Šlapynių tvarkymas“ ne žemės ūkio naudmenose – 790 Lt/ha , žemės ūkio naudmenose – 580 Lt/ha ;
„Vandens telkinių apsaugos juostos tvarkymas pievose“ : už papildomai įrengtų vandens telkinių pakrančių apsaugos juostų tvarkymą – 345 Lt/ha , už tvarkymą privalomą pagal nacionalinius teisės aktus – 376 Lt/ha ;
„Vandens telkinių apsauga nuo taršos ir dirvos erozijos ariamoje žemėje“ – 552 Lt/ha ;
„Ražienų laukai per žiemą“ – 500 Lt/ha ;
„Medingųjų augalų juostos ar laukai ariamoje žemėje“ – 214 Lt/ha ;
„Kraštovaizdžio elementų (gyvatvorių) valdoje tvarkymas“ – 1509 Lt/ha ;
„Melioracijos griovių tvarkymas“ – 345 Lt/ha išmoka.

Atgal