ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

Kaimo žmonių suvažiavimo atgarsiai

Straipsniai
Kovo 22 d. Kauno S. Dariaus ir S. Girėno sporto centro halėje vykusio didžiojo kaimo žmonių suvažiavimo rengėjai diskusijų temas suskirstė į keturias dalis: kaimo dabartis ir ateitis, socialinė ir ekonominė raida, žemdirbių mokesčių sistema, kova dėl žemės, kai ji taps paprasta preke, o ne būtina lietuvio egzistencijos sąlyga, kaip Lietuvos politikams paaiškino Konstitucinis Teismas.

Po ketverių metų pertraukos surengto visuotinio žemdirbių forumo dalyviai išsakė daug įdomių minčių kaip galima būtų sustiprinti Lietuvos žemės ūkį, pasiūlė vertingų agrarinės politikos idėjų, tačiau iš suvažiavimo tribūnos skambėjo ir pigūs antisemitiniai juokeliai, kai kuriems oratoriams kalbant salėje tvyrojo lenkų-lietuvių santykiams dabar būdinga įtampa, o pora kalbėtojų bandė paversti suvažiavimą savo benefisais.

Prezidentės ir premjero priesakai

Į kaimo žmonių suvažiavimą atvyko daugiau nei trys tūkstančiai žemdirbių, keturi ministrai, Seimo pirmininkas Vydas Gedvilas, 10 Lietuvos parlamentarų ir keturi Europos Parlamento nariai. Pačių aukščiausių kviestų šalies pareigūnų – prezidentės Dalios Grybauskaitės ir premjero Algirdo Butkevičiaus – žemdirbiai nesulaukė. Prezidentės patarėja Edita Kriščiūnienė perskaitė beletristinį šalies vadovės linkėjimą žemdirbiams siekti ne tik „derliaus rekordų”, bet ir „rūpintis savo kraštu, bendruomene, kaimo mokykla, biblioteka, išsaugoti papročius”. Premjerą iki kovo 29 d. pavaduojantis finansų ministras Rimantas Šadžius perdavė konkrečius A. Butkevičiaus priesakus kaimo žmonėms: palikite archajišką kaimą tautosakai, jūsų pareiga - aprūpinti šalį maistu ir dar nemažai jo eksportuoti, rinktis gyvulininkystę, nes tai didžiausią ir greičiausiai pasiekiamą pridėtinę vertę garantuojanti žemės ūkio šaka.

Miestelėnai jau pajuto pavasarį

Finansų ministras R. Šadžius pridėjo ir keletą savo pastabų: Lietuva daugiau eksportuoja žaliavų - grūdų ir mykiančių, žvengiančių, kudakuojančių gyvūnų, o ne maisto produktų, nors turėtų būti atvirkščiai. Anot ministro, Lietuvos žemės ūkis ir kaimas 2013 m. gaus 3 mlrd. Lt (tiesa, 77 proc. - ES lėšos). „Jūs, žemdirbiai, laukiate tikrojo pavasario, o mes, miestelėnai, jį jau pajutome - pernykščių, pažaliavusių ir sudygusių bulvių atsargos mūsų namų rūsiuose baigiasi”, - pusiau juokais pasiguodė vyriausiasis šalies finansininkas.

Valdžia siūlo kontraktą žemdirbiams

Europarlamentarė konservatorė Radvilė Morkūnaitė-Mikulėnienė prisiminė savo močiutės posakį: „Dirbti reikia laiku, o ne tada, kai yra laiko”. Pasak R. Morkūnaitės-Mikulėnienės, ES ūkininkai patys sugeba neskriausdami laukinės gyvūnijos ir neteršdami gamtos dirbti žemę, todėl visiškai nebūtina Europos Komisijos sugalvotomis „žalinimo” prievolėmis juos mokyti aplinkosauginio sąmoningumo.

Seimo Kaimo reikalų komiteto pirmininkas „darbietis” Saulius Bucevičius baisėjosi, kad Lietuva iš užsienio įsiveža net 50 proc. kiaulienos, ir siūlė žemdirbiams kontraktą: valstybė jums skirs didesnę paramą, jeigu įsipareigojate keisti susiklosčiusią padėtį, gaminti gerokai daugiau žemės ūkio ir maisto produktų.

Kaimo sąjungininkai ministrai

Ūkio ministrė socialdemokratė Birutė Vėsaitė informavo, kad 2012 m. už eksportuotus žemės ūkio produktus šalis užsidirbo 14 mlrd. Lt, viena agrarinė darbo vieta suteikė pragyvenimo šaltinį trims-keturiems perdirbimo pramonės darbininkams. Ministrė atskleidė, kad stengiasi įveikti „interesų grupes”, dėl kurių kaltės Lietuvoje net 3-6 metus tenka sugaišti norint pasistatyti gyvulių fermą ar žemės ūkio įmonę.

Po susisiekimo ministro socialdemokrato Rimanto Sinkevičiaus kalbos grūdų augintojams nuo širdies turėjo nusiristi akmuo. Ypač tiems, kurie pernykščiais rekordiniais metais gausų grūdų derlių turėjo supilti lietaus merkiamuose laukuose, nes valstybinė Lietuvos geležinkelių bendrovė savo vagonus išnuomojo verslininkams, vežantiems grūdus iš Rusijos, Kazachstano. Ministras R. Sinkevičius pažadėjo, kad šiemet grūdininkai ir geležinkelininkai „ras bendrą kalbą”.

Ankstesni derliai - tik žavinga akimirka

ŽŪR pirmininkas A. Stančikas visuotinį džiūgavimą dėl įspūdingo 2012 m. kviečių, rugių, daržovių derliaus palygino su vokiečių rašytojo Johanno Wolfgango von Goethės tragedijos veikėjo daktaro Heinricho Fausto priešmirtiniais žodžiais: „Sustok, akimirka žavinga...” „Mūsų pramoniniai šiltnamiai nyksta, lietuviškus agurkus, pomidorus, svogūnus išstumia atvežtiniai, apie kurių kokybę ne man reikėtų kalbėti, o medikams dietologams ir gastroenterologams, gydantiems nesveiko maisto sukeltas skrandžio, žarnyno ligas.

Kasmet prarandame 4-5 proc. melžiamų karvių. Lietuvos galvijų genetinis fondas - 25 tūkst. grynaveislių karvių. „Įspūdingas” skaičius. Lietuviškos galvijininkystės laukia linų pramonės likimas. Mus ramina - baisus dalykas, žaliavų atsivešite iš užsienio! Linų pluošto gabenomės iš Baltarusijos, Prancūzijos, Kinijos, kol bankrutavo paskutinis Lietuvos linų fabrikas - Plungės „Linų audiniai”, - nesibaigiančius Lietuvos žemės ūkio vargus vardijo A. Stančikas.

Diskriminacinė statistika

Į devintąją dešimtį įkopęs Rokiškio r. ūkininkas Vytautas Šlikas piktinosi, kad 800 g „Agotos” duonos „Maximos” prekybos centruose kainuoja 4,27 Lt, o 1 kg grūdų ūkininkai priversti parduoti po 80 ct. „Iš šešių laikomų karvių ūkininkas keturias privalo atiduoti mokesčiams, o jo šeima turi pragyventi iš dviejų augintinių”, - karščiavosi V. Šlikas. Žemdirbiams skaudžią statistiką dar liūdnesniais duomenimis papildė ŽŪR vicepirmininkas Bronius Markauskas: ūkininkai dirba tik 40 proc. nuosavos žemės, kitą nuomoja, per metus jų išlaidos siekia 21 proc., pajamos – 17 proc.

Ar paukštininkystė yra gyvulininkystė?

Tačiau Tėvynės sąjungai-Lietuvos krikščionims demokratams priklausantis ūkininkas A. Macijauskas karštai dėkojo prezidentei D. Grybauskaitei, „išplėšusiai iš ES biudžeto Lietuvos žemės ūkiui 350 mln. Lt”, ir europarlamentarams, nepritarusiems ES Tarybos patvirtintai, Bendrijos žemės ūkiui pražūtingai ES 2014-2020 metų finansinei programai.

A. Macijauskas dabartiniam žemės ūkio ministrui Vigilijui Juknai primygtinai patarė toliau tęsti tai, ką sugalvojo K. Starkevičiaus vadovaujama Žemės ūkio ministerija - padaryti europinius struktūrinius fondus dar paprasčiau pasiekiamus mūsų ūkininkams, kad lengvatomis galėtų pasinaudoti ir prašantieji iki 100 tūkst. Lt paramos (dabar ši riba - iki 150 tūkst. Lt). „16-oji Vyriausybė nuolat kalba apie gyvulininkystės plėtrą. Žemės ūkio universitete mane mokė, kad tai ne tik jautienos gamyba, bet ir paukštininkystė. Kuo nusikalto jaunas vaikinas Arūnas Ševelis (beje, vienas iš konkurso „Pažangiausias 2012 m. gyvulininkystės ūkis” laureatų!), Jonavos r. ekologiniame ūkyje laikantis apie 1600 vištų dedeklių, kad jį vis aplenkia europinės lėšos, nes paukštininkystei jos nenumatytos?” - nenustygo A. Macijauskas.

Ekologija, gyvulininkystė ir alternatyvos

Mėsinių galvijų augintojų ir gerintojų asociacijos pirmininko pavaduotojas, kooperatinės bendrovės „Baltic Cattle” direktorius Nikolajus Dubnikovas pasiūlė ekologinį ūkininkavimą ir gyvulininkystę pripažinti prioritetinėmis žemės ūkio šakomis, jų plėtrą įtraukti į ŽŪM strateginius planus, numatyti šiai veiklai lėšų. „ŽŪM turi pasirūpinti, kad 15 proc. susietų su gamyba tiesioginių išmokų būtų skiriama ekologiniam ūkininkavimui ir gyvulininkystei”, - sakė „Baltic Cattle” vadovas.
N. Dubnikovas taip pat priminė, kad suvažiavimas neužmirštų paraginti Seimą sudaryti teisines sąlygas kaimo turizmo sodybose gaminti kulinarinio paveldo gėrimus.

Šaukštas skalūnų

ŽŪR pirmininkas A. Stančikas, vicepirmininkai B. Markauskas ir Sigitas Dimaitis, ant kurių pečių gulė visi suvažiavimo organizaciniai rūpesčiai, puikiai susidorojo su šia užduotimi. Tik Tauragės r. Žygaičių bendruomenės pirmininkas Jonas Nairauskas, bandęs įtraukti ūkininkus į protestus dėl skalūninių dujų paieškų Vakarų Lietuvoje, atrodo, bus supainiojęs auditorijas: kaimo žmonių suvažiavimas vis dėlto ne Žaliosios politikos instituto surengtas mitingas. O kai kurie politikai laikėsi amžino įpročio - išnyko iš žemdirbių sueigos suvažiavimui dar nesibaigus.




Atgal