ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

Mažiau palankių vietovių ūkininkams patikslintas išmokų dydis

Straipsniai
   Pareiškėjams, gaunantiems paramą pagal Lietuvos kaimo plėtros  2007 – 2013 metų programos (KPP) priemonę „Išmokos ūkininkams, vietovėse, kuriose yra kliūčių, išskyrus kalnuotas vietoves“ nuo gruodžio  1 d. buvo pradėtos mokėti patikslinto dydžio išmokos.
   Išmokų dydis buvo pakeistas atsižvelgiant į tai, kad pareiškėjų prašoma paramos suma beveik  13 mln. litų viršijo metinį priemonės biudžetą (141 mln. litų). Taip pat tam įtakos turėjo ir šiemet pagal priemonę išaugęs deklaruojamų laukų plotas, kurio dydis, lyginant su  2010 m., padidėjo  20 tūkst. ha, nors paraiškas pateikusių ūkininkų skaičius buvo mažesnis nei anksčiau.
   Paramos suma buvo pakeista vadovaujantis KPP nuostata, pagal kurią, viršijus metinį biudžetą, išmoka gali būti proporcingai mažinama visiems paramos gavėjams arba išmokos gali būti mažinamos kasmet tiesioginių išmokų kasmetinio padidėjimo suma. Pritaikius nurodytą  0,67 mažinimo koficientą, nuo gruodžio  1 d. pareiškėjams mokamos paramos dydis yra arba  131 Lt/ha, ūkininkaujant mažo palankumo vietovėse, arba  174 Lt/ha, ūkininkaujant didelio nepalankumo vietovėse.
    Lietuvoje mažiau palankioms ūkininkauti vietovėms (MPŪV) yra priskiriama net  19 savivaldybių. ŽŪM specialistė R. Motiejaitė teigė, kad Lietuvoje bendras žemės ūkio naudmenų plotas, priskirtas MPŪV, yra  1 404 431 ha, o tai yra  43,5 % visų Lietuvos žemės ūkio naudmenų.
   Mažo nepalankumo kategorijai priklauso vietovės, kurioms įtaką daro specifinės gamtinės kliūtys ir kuriuose ūkininkavimas turi būti tęsiamas, prireikus ir laikantis tam tikrų sąlygų pagal Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministro įsakymą. Didelio nepalankumo kategorijai yra priskiriamos šios rajonų savivaldybės : Švenčionių, Molėtų, Zarasų, Ignalinos, Trakų, Varėnos.
   Kategoriją, kuriai bus priskiriama vietovė, nulems jos žemės našumas, grūdinių augalų derlingumas, gyventojų tankumas ir kitos vietos savybės. Prie nepalankių ūkininkauti vietovių gali būti priskiriamos ir tos vietos, kurios yra svarbios dėl kraštovaizdžio, bioįvairovės, gyvūnijos apsaugos požiūriu arba įvertintos kaip intensyvaus karsto vietovės, kuriose ūkininkauti trugdo smegduobės.
   Ūkininkaujantys MPŪV ir norintys gauti paramą, turi atlikti nustatytus tinkamumo kriterijus. Vienas iš jų – ūkininkams priklausantis plotas MPŪV turi būti deklaruotas tiesioginėms išmokoms gauti, taip pat jis negali būti mažesnis nei  1 ha.
   Fiziniai asmenys gali gauti paramą tik tada, kai jie turi bent  0,2 SG (sutartinių gyvulių)/ha deklaruojamų pievų ir ganyklų (skaičiuojamas vidurkis per kalendorinius metus pagal Ūkinių gyvūnų registre esančius  2010 m. duomenis). Šie plotai turi būti deklaruoti pagal Paramos už žemės ūkio naudmenų ir pasėlių plotus ir tiesioginių išmokų administravimo bei kontrolės  2011 m. taisyklių nuostatas.
   Juridiniai asmenys paramos gali kreiptis ir tada, kai gamina prekinę žemės ūkio produkciją. Veiklos vykdymą turi įrodyti pateikę dokumentą, patvirtinantį, jog paruoštų pašarų gamyba ūkio gyvuliams yra pagrindinė ar viena iš pagrindinių ūkio subjekto veiklų. Taip pat turi pateikti produkcijos už ne mažiau kaip  250 Lt/ha realizavimo dokumentų kopijas, patvirtintas seniūno, seniūnijos žemės ūkio skyriaus specialisto ar NMA darbuotojo parašais.

Atgal