ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

Pieno gamintojų ir supirkėjų derybų objektu taps pieno pirkimo – pardavimo sutarties sąlygos

Straipsniai
   Šių metų ruduo Lietuvos pieno sektorių pasitiks permainos: iki šiol buvusios griežtai apibrėžtos tipinės pieno pirkimo – pardavimo sutarties sąlygos taps pieno gamintojų ir supirkėjų laisvu derybų objektu. Tačiau, pienas, kaip ir iki šiol, galės būti perkamas (parduodamas) tik pasirašius pieno pirkimo – pardavimo sutartį.
   Europos Sąjungos šalyse rašytinės pieno pirkimo – pardavimo sutartys nėra plačiai paplitusios, todėl nuspręsta šiuos santykius reglamentuoti ES lygiu. Pavasarį pakeistame Europos Parlamento ir Tarybos reglamente NR. 261/2012 numatyta, kad pieno pirkimo – pardavimo sutartys turi būti pasirašytos iš anksto ir jose privalo būti tam tikri elementai: pieno kaina (konkreti ir/arba formulė), pieno kiekis, sutarties trukmė (gali būti ir neribota su nutraukimo sąlygomis), apmokėjimo už pieną tvarka, pieno pristatymo ar surinkimo aplinkybės, force majeure atvejai. Dėl šių ir kitų sutarties sąlygų supirkėjas ir pieno gamintojas gali derėtis laisvai.
   Lietuvoje situacija šiek tiek skiriasi nuo kitų Europos Sąjungos šalių: jau nuo 2003 m. pieno pirkimo – pardavimo sutartys buvo sudaromos vadovaujantis Vyriausybės nutarimu Nr. 726 „Dėl tipinių pieno pirkimo – pardavimo sutarties sąlygų patvirtinimo“, kuriame yra apibrėžti visi privalomieji sutarčių elementai ir nuostatos. Šiuo metu Lietuvoje sudaromose pieno pirkimo – pardavimo sutartyse yra visi reglamente numatyti elementai, tačiau yra ir kitų specifinių aspektų, kylančių iš nacionalinio pieno sektoriaus situacijos: sutarties galiojimo trukmė, nutraukimo sąlygos, baudos už nenupirktą/neparduotą pieno kiekį.
   Taip pat, reikėtų pastebėti tai, kad minėtas nutarimas prieštarauja reglamente įteisintam laisvų derybų principui, todėl jis iki šių metų spalio 3 d. turės būti panaikintas. Vietoj jo, Pieno supirkimo taisyklėse yra numatoma patvirtinti rekomenduojamą pieno pirkimo – pardavimo sutarties formą.
   Kadangi iki šiol buvusios griežtai apibrėžtos sutarčių sąlygos taps pieno gamintojų ir supirkėjų laisvų derybų objektu, labai svarbu stiprinti pieno gamintojų derybines galias siekiant jų lygiavertės pozicijos asociacijos, kurioms nuo spalio 3 d. bus suteiktos išskirtinės galimybės derėtis dėl savo narių parduodamo pieno pirkimo – pardavimo sutarčių sąlygų.
   Žemės ūkio ministerija skatina visas žemdirbių savivaldos organizacijas siekti pripažintų gamintojų organizacijų pieno sektoriuje statuso ir padėti ūkininkams derybose dėl sutarčių sąlygų.
   Pieno gamintojų organizacijų ir jų asociacijų administravimo taisyklės yra patvirtintos žemės ūkio ministro K.Starkevičiaus rugpjūčio 13 d. įsakymu Nr. 3D-658.

Atgal