ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

Prašoma Europos Komisijos imtis priemonių pieno rinkos situacijai gerinti

Straipsniai
   2012 m. birželio 21 d. įvyko Europos Komisijos organizuojamas Bendro žemės ūkio rinkų organizavimo vadybos komiteto Nr. 353 posėdis, kurio metu Lietuva pakartotinai iškėlė klausimą dėl eksporto grąžinamųjų išmokų grąžinimo.
   Europos Komisijos (EK) atstovas, pristatydamas pieno rinkos situaciją, pažymėjo, kad pieno gamyba (supirkimas) Europos Sąjungoje per  laikotarpį 2011 m. balandžio iki 2012 m. kovo, lyginant su praėjusių metų atitinkamu laikotarpiu, išaugo 2,3 %. Minėtu laikotarpiu ES taip pat padidėjo pagrindinių pieno produktų gamyba: lieso pieno miltelių – 11,4 %, sviesto – 2,6 %, nenugriebto pieno miltelių gamyba sumažėjo 5,9 %, o sūrių, rauginto pieno gaminių gamybos apimtys nepakito.
   Europos Sąjungoje vidutinė žalio pieno kaina 2012 m. metų balandžio mėnesį, lyginant su šių metų kovo mėnesiu sumažėjo 3,5 %. Lietuvoje žalio pieno kaina 2012 m. balandžio mėn. per mėnesį sumažėjo 7,6 % ir buvo mažiausia pieno supirkimo kaina Europos Sąjungoje. Lenkijoje pieno supirkimo kaina per tą patį laikotarpį sumažėjo 4,8 %.
   Buvo pastebėta, kad sviesto ir lieso pieno miltelių kainos nustojo kritusios. Komisija tikisi, kad padėtis greitu laiku pagerės.
   Lietuvos, Lenkijos, Čekijos, Vengrijos, Ispanijos, atstovai išreiškė nuomonę dėl išlikusios sudėtingos situacijos pieno sektoriuje, todėl būtina imtis papildomų rinkos reguliavimo priemonių – eksporto grąžinamosios išmokos pagerintų padėtį pieno rinkoje. EK duomenų už gegužės mėnesį dar nepateikė. Lietuvoje per gegužę pieno supirkimo kaina dar krito net  13,6 %.
   Lietuva šiais metais ne kartą kėlė klausimą dėl padėties pieno sektoriuje Europos Sąjungos institucijose ir net aukščiausiu lygiu.
   Šių metų balandžio 26 – 27 d. žemės ūkio ministras kazys Starkevičius Europos Sąjungos Žemės ūkio ministrų taryboje Briuselyje išreiškė nuomonę, kad situacija pieno sektoriuje blogėja ir paprašė Europos Komisijos imtis priemonių situacijai gerinti ir pradėti mokėti eksporto grąžinamąsias išmokas už eksportuojamus pieno produktus į trečiąsias šalis. Taip pat, ministras 2012 m. gegužės 3 d. raštu kreipėsi į Europos Komisijos žemės ūkio ir kaimo plėtros komisarą Dacian Ciolos dėl eksporto grąžinamųjų išmokų už eksportuotus pieno produktus į trečiąsias šalis atnaujinimo.
   2012 m. gegužės 16 d. Briuselyje įvykusiame Bendro žemės ūkio rinkų komiteto posėdyje Lietuvos atstovai kartu su Lenkijos, Latvijos ir Vengrijos atstovais dar kartą atkreipė EK dėmesį, kad situacija pieno sektoriuje blogėja, mažėja produktų kainos ir paklausa, todėl mažinamos pieno supirkimo kainos ūkininkams, ir būtina imtis priemonių (pirmiausia – eksporto grąžinamųjų išmokų mokėjimo) situacijai stabilizuoti.
   Atsižvelgiant į tai, kad situacija pieno sektoriuje negerėja, šių metų birželio 18 d. ES Žemės ūkio ministrų taryboje Briuselyje Lietuva iškėlė klausimą dėl pablogėjusios padėties pieno sektoriuje. Lietuvos žemės ūkio ministro kreipimąsi palaikė dar devynių šalių ministrai.
   Europos Komisija pažadėjo dar mėnesį stebėti rinkos kainų pokyčius ir, jei padėtis nesikeistų, dėl konkrečių rinkos reguliavimo priemonių spręsti liepos mėnesį įvyksiančioje Žemės ūkio ir žuvininkystės tarybos sesijoje.

Atgal