ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai ŽemėsBankas.LT - naujausi parduodamos ir nuomojamos žemės pasiūlymai

Straipsniai

Žemės apmokestinimas pagal vertę rinkoje

Straipsniai
   Parlamentas priėmė Žemės mokesčio įstatymo pataisas, kuriomis nuo  2013m. žemės bus apmokestinama skirtingais žemės mokesčio tarifais, o jos vertė bus skaičiuojama kitaip nei iki šiol.
   Vyriausybės siūlymas įteisinti  0,01 – 4 % žemės mokesčio tarifus nuo naujos vertės buvo patvirtintas. Žemės vertė bus apskaičiuojama pagal rinkos, o nebe pagal normatyvinę vertę. Savivaldybių tarybos galės pasirinkti kuriuo tarifu apmokestinti žemę, taip pat jos turės teisę taikyti mokesčio lengvatas – sumažinti mokestį ar išvis nuo jo atleisti.
   Tokiu pakeitimu siekiama, kad žemė būtų naudojama efektyviai ir mokestis už privačią žemę priklausytų nuo rinkos vertės, kaip ir mokesčiai už visą kitą nekilnojamąjį turtą. Vertė būtų nustatoma masiniu arba individualiu vertinimu  5 metams. O žemei, kuri nebus apleista – numatoma įteisinti 4 metų pereinamąjį laikotarpį.
    Pereinamuoju laikotarpiu žemės vertė, nuo kurios mokamas mokestis, būtų didinama po  20 % skirtumo tarp buvusios nominalios ir nustatytos naujos vidutinės žemės rinkos vertės.
   Jei lygintume su  2012m.  mokestiniu laikotarpiu, tai  2013m. mokestiniu laikotarpiu žemės ploto vieneto (aro) mokestinė vertė padidėjo, iš šios mokestinės vertės  2013m. mokestiniu laikotarpiu atimama  0,8 , o  2014m. mokestiniu laikotarpiu – 0,6 ,  2015m. mokestiniu laikotarpiu – 0,4 , 2016m. mopkestiniu laikotarpiu – 0,2 šio žemės ploto vieneto (aro) mokestinės vertės padidėjimo sumos.
   Šiai dienai žemės savininkams konkretų mokesčio dydį apskaičiuoja VMI teritoriniai skyriai pagal Nekilnojamojo turto registro duomenis, pateiktus Registrų centro. Savivaldybių tarybos turi teisę kai kuriems gyventojams šį mokestį sumažinti arba visai nuo jo atleisti.
   Metinis žemės mokesčio tarifas dabar sudaro  1,5 % žemės kainos. Žemės ūkio paskirties, daugiabučių ir gyvenamųjų namų statybos bendrijų, vartotojų kooperatyvų bei kooperatinių bendrovių žemė apmokestinama  0,35 % tarifu. O sodininkų bendrijų, namų valdų žemei ir sklypams prie daugiabučių namų ar naudojamų ūkinei – komercinei veiklai taikomas  0,5 % tarifas.
   Iš  115 Seimo narių  64 balsavo už Žemės mokesčio įstatymo pakeitimus,  23 buvo prieš, o  28 parlamentarai susilaikė.

Atgal